Vymizí někdy lichváři? Nové regulace by mohly pomoct

Regulace zákona sice nejsou všemocné, i tak pomohou vystrnadit z trhu nečestné podnikatele a podvodníky. Podaří se to i v případě lichvářů?

Když nepůjčila banka, půjčila nebankovní společnost. A když ani ta nechtěla svoje peníze uvolnit, pak už mohl pomoci jen lichvář. Právě proti nekalým praktikám lichvářů se ale v posledních letech snažily bojovat zákony. A byly úspěšné?

Limitace nebankovních trhů

Nebankovní úvěr pro podnikatele od lichvářů už zřejmě nebude tak běžný jako kdysi. I přesto se na trhu stále pohybují tisíce pochybných poskytovatelů půjček. Podle odhadů by jich mohlo být až několik desítek tisíc. Zákon ale jejich praktiky začal výrazně omezovat. Řada nebankovních společností, které se chovaly spíše jako lichváři, tak buďto dávno skončily, nebo zlegalizovaly svoji činnost.

Existují ale i takové organizace, které tvrdí, že ke zlepšení na trhu úvěrů pořád nedošlo. Nebankovní úvěr pro firmy na živnostenský list není nic neobvyklého, některé společnosti ale stále využívají údaje z živnostenského listu jako páku na neplatící podnikatele. Nekalé praktiky některých nebankovních společností ke klientům TAK zřejmě nikdy nevymizí.

Vymizí někdy lichváři?

Od roku 2018 ovšem platí mnohem přísnější pravidla pro poskytování úvěrů. Abyste mohli legálně poskytnout úvěr, budete potřebovat licenci od České národní banky. A tu zatím nezískalo ani 100 společností. Oproti předchozímu stavu to je sice obrovský rozdíl, otázkou ale zůstává, jestli lichvářské praktiky vůbec někdy vymizí.

Zoufalí podnikatelé a jednotlivci, kteří budou v těžkou chvíli potřebovat peníze, si vždy najdou cestu i k nelegálnímu lichváři. A ten si skrze své nekalé praktiky už dokáže získat peníze zpět. Pravdou ale je, že z trhu alespoň vymizely společnosti, které tyto praktiky provozovaly legálně.

Napsat komentář