Kunratický les

Kunratický les se nachází na historickém území a je spojen i s velkou dějinnou osobností. Tou je Václav IV., který byl vůbec nejznámějším majitelem lesa. V dnešní době se jedná o významné místo v Praze 4 pro rekreaci a volný čas. Hraje v tomto velkou roli, i kvůli novým bytům v Michli, jež momentálně vznikají v rezidenční čtvrti Hadovitá.

V lese převažují porosty dubu a smrku. Můžeme ale narazit na části smíšených porostů.

Historie Kunratických lesů

Václav IV. koupil tyto rozsáhlé lesy v roce 1407 od zadlužených Olbramovců. Velmi rád totiž pobýval v přírodě a vyjížděl lovit. I za tímto účelem zde byl nakonec vybudován hrad. Zde také 16. srpna 1619 zemřel, když ho ranila mrtvice. Údajně proto, že se v tu chvíli dozvěděl o řadění husitů v Praze. Ve 20. století procházel les řadou majetkoprávních situací a v současnosti je pod správnou města Praha. Poslední severní část byla přepsána v roce 1963, která už od 15. století patřila Univerzitě Karlově.

Co v něm najdete?

Kunratický les se nachází na území čtyř katastrů a zeleným ostrovem zástavbě panelových domů, sídlišť a rezidencí (nové byty v Praze 4). Proto se jedná o velmi vyhledávané místo. Najdete zde několik zajímavých turistických i cyklistických tras. Dále dětská hříště, altány, lavičky nebo příjemné prostory pro rodinný piknik. Pro ty zvědavější je připravena naučná stezka s lesnickou tématikou. Milovníkům zvířat doporučujme navštívit hájovnu s výběhy pro daňky a srnce.

Oblíbenost lesa má ale i svá úskalí. Jelikož jej ročně navštíví až 2 milióny lidí, je velký problém vandalismus. Na zemi vidíte často odpadky a celkově aktivitami člověka je rušena divoká zvěř i ptáci.

Pro více informací o bydlení v Praze 4 Michle navštivte webové stránky https://www.rezidencehadovita.cz.

Napsat komentář