Je dražší kuchyňská baterie skutečně kvalitnější?

Sháníme kuchyňskou baterii. Obcházíme specializované obchody i hobby markety. Výběr je tak obrovský, že toho začínáme být bezradní. Během těch mnoha návštěv, kdy ze záplavy lesklého chromu až přechází zrak, mě napadá jediné: Náš svět je zavalený věcmi! To se opravdu všechno prodá? Co se stane se zbožím, které svého kupce nenajde? A jaká je vlastně skutečná životnost všech těch předmětů? 

Místo, místo, místo

Při pohledu na hromady letáků a katalogů se musí zdát, že koupit kuchyňskou baterii, lampu, sedačku, vanu nebo cokoliv jiného do bytu, je stejně snadné a hlavně dostupné jako si koupit zmrzlinu, rohlík, jogurt nebo tričko. Ale na základě zkušeností těch, kteří se v průběhu zařizování svých příbytků řídili hlavně cenou, vím, že lákavě nízká cena na začátku může již po pár měsících pěkně zhořknout. Už proto, že vám levné věci, které se brzy omrzí, zabírají místo.

Nic není cennějšího než životní prostor. Mám pocit, že většina lidí při pohledu na volnou plochu trpí potřebou okamžitě ji zarovnat nejrůznější veteší. Pak bydlí věci a ne člověk. V jednom článku o životě na českém venkově jsem četla zajímavý postřeh, že venkované, na rozdíl od lidí bydlících ve městech, mají nesrovnatelně větší plochu k bydlení. To dá rozum. Větší životní prostor jim částečně vynahrazuje zhoršenou dostupnost zaměstnání a služeb. A teď to přijde: Většina venkovských domácností benefit v podobě více místností a zahrady nijak nevyužije. Cenné místo používají jako odkladiště nepotřebných věcí. Český venkov se tak dle odborníků vyznačuje vysokou mírou „zabordelenosti“. 

Když jsme zavaleni možnostmi

Češi jsou prý na slevách závislí jako na drogách. Ideálem českého zákazníka se staly supermarkety s nábytkem a bytovými doplňky. Ne, že bychom v nich také nenakupovali. Když jsme bydleli v garsonce, majitel se k opravám příliš neměl. Na druhou stranu, v případě naší investice do nějakého zařízení, celkem ochotně slevil z nájmu. Pokud jsme potřebovali vyměnit třeba právě tu kuchyňskou baterii, sáhli jsme po levnější variantě z řetězce. Ale pořizovat si v hobby marketu veškeré bytové vybavení? To mi připadá jako číst telefonní seznam místo skutečné knihy. Svůj účel (čtete) to splní, ale požitek z četby se nedostaví. 

V novém domově se chceme obklopovat kvalitními věcmi s příběhe, jaké nabízí třeba https://lador.cz/ a které budeme mít rádi pořád. Ne takovými, co za pár let vyhodíme, protože nás omrzí nebo se přiblíží konci své životnosti. Vybrat si něco ze záplavy nabídek, co by bylo krásné, účelné a dlouho vydrželo, je někdy nadlidský výkon. A kolik to bere času! 

Nevěřila bych, kolik toho o bateriích bylo napsáno a diskutováno. Základní přehled možných variant jsem našla v tomto článku. Zvažováním optimální varianty lze dobře ztratit mládí a záruku, že vyberete kvalitní výrobek, stejně nemáte. Když kupovali baterii moji rodiče, otázka byla jednoduchá: Koupíme pákovou nebo kohoutkovou? A tak pomalu měním svůj názor. To nejdražší skutečně nemusí být nejkvalitnější. Opravdu nepotřebuji, aby mi z perlátoru baterie tekla sodovka, jak jsem se dočetla v tomto článku. 

Nakonec jsem ráda, že baterii budu vybírat podle našeho nového dřezu- tedy hlavně očima, aby se hodila ke světlému granitu. Další variantou by mohla být baterie z corianu, což je umělý kámen. Mnoho dalších praktických informací ohledně funkčních prvků kuchyňských baterií, ať už vybíráte baterii z jakéhokoliv materiálu, jsem se dočetla zde.

Skutečnost, že se s pořízením ne úplně typického dřezu naše možnost výběru baterie značně redukovala, mně přinesla vnitřní klid. Někdy je lepší omezit své možnosti a vědomě se zbytečně nevystavovat velkému množství voleb. To platí univerzálně. 

A pro další várku mouder se stavte příště!

 

Napsat komentář