Jak připravit automobil na dovolenou v zahraničí?

Chystáte se letos na dovolenou vyrazit vlastním automobilem? Nechcete být vázáni na jednom místě, ale chcete si v dané zemi cestovat a projet co nejvíce zajímavostí a krás? Jestli máte v plánu takovou dovolenou, musí být ve skvělé kondici především vaše auto. Jak ho na dlouhou cestu připravit, abyste se vyhnuli nepříjemnostem?

Nejlepší je kontrola v servisu

Nejlepší variantou je kontrola automobilu v autorizovaném servisu. Automechanici odborně posoudí celkový stav vozu i všech jeho důležitých součástí. Lépe také odhalí skryté závady nebo části vozu, které se mohou při delších cestách více namáhat a poškodit. I když dáte automobil zkontrolovat do servisu, některé věci si raději zkontrolujte ještě sami.

kaznice.cz_motocars_cz_01

Zkontrolujte stav všech kapalin v autě. Nejdůležitější jsou olej, brzdová kapalina a chladicí kapalina. Jestliže se vám zdá, že například olej rychle mizí, mějte na cestu připravené dostatečné množství na dolévání. To platí i pro kapalinu do chladičů. V teplých přímořských oblastech se voda v chladiči může odpařovat rychleji než u nás.

Pneumatiky jsou důležité

Zkontrolujte také, v jakém stavu jsou pneumatiky na vašem vozu a nezapomeňte ani na rezervu. Jestliže na některé z pneumatik uvidíte znatelné poškození, raději ji vyměňte. Nezapomeňte před cestou všechny řádně dohustit. Ideální huštění pneumatik najdete v manuálu svého vozu. Pokud by byly pneumatiky podhuštěné, rychleji by se opotřebovaly, automobil by měl vyšší spotřebu a také by se hůře ovládal.

kaznice.cz_motocars_cz_02

Nezapomínejte na výbavu, a nejen povinnou!

Samozřejmostí by měla být v autě povinná výbava – lékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, rezerva a náhradní žárovky. Nezapomínejte ale ani na ostatní věci, které sice povinné nejsou, ale mohly by se vám při drobnějších opravách hodit. Ideální je sada klíčů, šroubováků, kleště (kombinačky i sikovky), vodotěsná lepicí páska, nůž, kladívko a rukavice. Vlastními silami si můžete opravit i drobné promáčkliny na karoserii vašeho auta. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Tento článek vznikl ve spolupráci s www.motocars.cz, specializovaným portálem pro svět automobilů a motorek.

Napsat komentář